poniedziałek, 17 stycznia 2011

PREZENT DLA BABCI I DZIADKA - SERDUSZKO Z MASY SOLNEJ

Cały czas przygotowujemy się do obchodów Dnia Babci i Dziadka - uczymy się wierszy, piosenek i tańców. Postanowiliśmy też przygotować dla dziadków coś specjalnego - prezenty, które wręczymy im po przedstawieniu - piękne serduszka z masy solnej. 


Przepis na masę solną:

proporcje dla 1-2 dzieci:
100g mąki pszennej
100g soli
50ml wody
1 łyżka kleju typu wikol
1 łyżka oleju

proporcje dla grupy ok. 25 dzieci:
1kg mąki pszennej
1kg soli
2 szklanki wody
0,5 tubki kleju typu wikol
0,5 szklanki oleju

My dodatkowo dodaliśmy do masy duuuużo farby w kolorze karminowym i duuuużo gruboziarnistego brokatu w kolorze czerwonym - dzięki temu uzyskaliśmy piękną barwę z błyszczącymi drobinkami. 


Dzieci wyrabiały masę, a następnie przy pomocy foremki do ciasta wycinały z niej serduszka. Słomką robiły dziurki, na wstążki. (słomkę warto zostawić w masie przez pierwszy dzień suszenia, aby dziurka nie zniknęła.)


Gotowe serca można wypalić w piekarniku lub wysuszyć np. na parapecie (gdzie jest w miarę ciepło). Suszenie samoistne trwa bardzo długo - nawet kilka dni, ale jest też bezpieczniejsze dla naszych serduszek, które nie pękają pod wpływem gorącej temperatury. Warto przekręcać serduszka od czasu do czasu, aby przyspieszyć ten proces. Kiedy serduszka wyschną, dobrze jest pomalować je lakierem bezbarwnym, żeby nabrały połysku. Na koniec jeszcze tylko złota wstążeczka i prezent gotowy :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz